خواندنی ها

تاریخچه هرم غذایی انسان ها

هرم غذایی اولین بار در سال ۱۹۹۲ به وسیله USDA ایجاد شد. هرم غذایی را به این دلیل به شکل هرمی طراحی کرده‌اند که هر چه مواد غذایی در سطوح بالاتری قرار بگیرند، یعنی بدن ما نیاز کمتری به آنها دارد

 

بخوانید درباره؛ معرفی هرم غذایی انسان‌ها 

 مواد غذایی مناسب، نه تنها بر تناسب اندام تاثیر میگذارد، بلکه بر رفتار، سلامتی، طول عمر و نسل جدید و سالم هم تاثیر خواهد گذاشت، به همین دلیل در هر طبقه مشخص شده که کدام گروه سنی به چه میزان مواد غذایی نیاز دارد.

در سال 2005، USDA هرم غذایی را تا حدودی دگرگون کرد و نام آن را  به «هرم من» تغییر داد. در این هرم غذایی جدید، گروه­های غذایی به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفتند و نسبت گروه‌های غذایی  در کنار آنها مشخص شده بود. علاوه بر وعده‌ها، مقدار و وزن هر ماده غذایی نیز مشخص شد. پس از مدتی، هرم­‌های غذایی مختلفی مثل هرم غذایی آسیایی و مدیترانه‌­ای هم اضاف شدند. در این هرم ها ما شاهد حذف و اضاف برخی از مواد غذایی بودیم . مثلا در هرم غذایی مدیترانه‌ای چون حساسیت به لبنیات مثل ماست و محصولات شیری زیاد بود، اقدام به حذف این مواد کردند. به همین ترتیب هم مواد لبنی در هرم غذایی آسیایی حذف شد و سویا جایگزین آنها شدند. در سال ۲۰۱۱ USDA یک  هرم غذایی دیگر معرفی کرد و اسم آن را «ظرف من» گذاشت. در این هرم جدید، مواد مغذی، میزان ویتامین و پروتئین مشخص شد تا اگر کسی به گروه غذایی خاصی علاقه ندارد توانایی تغییر  با مواد دیگر را  داشته باشد.


اینستاگرام آکوارویال